Zoznam advokátov

Väčšine ľudí sa určite už niekedy stalo, že museli vyhľadať právnu pomoc. Samozrejme je príjemnejšie, ak ide o nejakú pozitívnu príležitosť. Tak či onak, obrátiť sa museli na právnika či advokáta. Kto je však právnik a kto advokát? Existuje medzi nimi vlastne rozdiel? Možno Vám v tom pomôže jednoduchá charakteristika.

Právnik je osoba s vysokoškolským vzdelaním právnického smeru.

Advokát je takisto vyštudovanou osobou, navyše však musí mať absolvovanú predpísanú prax a ďalšie odborné vzdelania. Advokát musí spĺňať aj iné podmienky, ako je bezúhonnosť , svoj výkon povolania musí mať poistený pre prípad spôsobenia škody a je viazaný mlčanlivosťou. Advokát musí spĺňať aj ďalšie predpisy a je kontrolovaný Slovenskou advokátskou komorou, ktorej musí byť členom, ak chce vykonávať svoju advokátsku činnosť. Takže vysvetlenie, že advokát je „komerčný právnik“, je do veľkej miery veľmi zjednodušené.

Advokát, ako aj jeho činnosť, je riadená zákonom č. 586/2003 Z.z. o advokácii a o zmene a doplnení zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov. V tomto zákone sú uvedené presné definície a všetky presné predpoklady, ktoré musí advokát spĺňať, aby mohol byť zapísaný do Slovenskej advokátskej komory. Týmto zápisom sa zároveň dostáva na zoznam advokátov registrovaných v Slovenskej republike.

Aby ste však v prípade potreby nemuseli dlho hľadať, ponúkame Vám praktický abecedný zoznam advokátov, kde si jednoducho vyberiete.



Vyrva Vladislav, Mgr.
Adresa:
Mierová 48/B
82105, Bratislava
Email:
vladislav.vyrva@gmail.com
Wallner Juraj, Mgr.
Adresa:
Karloveské rameno 6
84104, Bratislava
Email:
jwallner@centrum.sk
Wardens Legal, s.r.o.
Adresa:
Gajova 4
81109, Bratislava
Tel:
+421 911 107 310
Email:
office@wardenslegal.sk
Weber Oliver, JUDr.
Adresa:
Panenská 23
81103, Bratislava
Tel:
02/52731235
Fax:
02/52733329
Email:
oliver.weber@beatow.com
Weiczen Kamil, JUDr.
Adresa:
Kováčska 1
04001, Košice
Tel:
055/6224789
Fax:
055/6221388
Email:
weiczen@yahoo.com
Weiczen Milan, JUDr.
Adresa:
Floriánska 19
04001, Košice
Tel:
055/6224789
Fax:
055/6224789
Email:
weiczen@mail.t-com.sk
Weis Peter, JUDr.
Adresa:
Ivánska cesta 30/B
82104, Bratislava
Email:
peter@weis.sk
Weissová Oľga, JUDr.
Adresa:
Banícka 10
04424, Poproč
Email:
olga.wessova@gmail.com
Wenclová Lenka, Mgr.
Adresa:
Michalská 2
81101, Bratislava
Tel:
02/54435856
Fax:
02/54435856
Werner Andrej, JUDr.
Adresa:
Ružová dolina 25
82109, Bratislava
Tel:
02/20420033
Fax:
02/20420033
Email:
andrej.werner@wernerpartners.sk

Kedy sa Vám advokát a jeho pomoc hodí?

V prípade, ak potrebujete vytvoriť nejakú zmluvu, samozrejme nemusíte v každom prípade hľadať advokáta. Jednoduché zmluvy si viete vytvoriť aj sami. Veľkou pomocou sú Vám vzory zmlúv, ktoré si ľahko stiahnete a využijete pre svoju konkrétnu situáciu.

Ak však ide o závažnejšie situácie, kde je advokát a jeho pomoc nutná alebo až nevyhnutná, je advokát tou správnou voľbou. Ide napríklad o dedičské konanie, súdny spor s konkurenciou, podozrenie zo spáchania trestného činu a mnoho ďalších prípadov, v ktorých Vám bude advokát jednoznačne nápomocný.

Advokát môže v rámci konania pred súdmi alebo štátnymi orgánmi zastupovať každú fyzickú alebo právnickú osobu. Je potrebné však splnomocnenie na takéto zastupovanie. Na základe neho môže advokát konať v jeho mene.

Ako sme už spomínali, je na každej osobe, či sa obráti na advokáta alebo nie. Existujú však aj prípady, kedy je táto povinnosť daná, a to súdom. Ide hlavne o zastupovanie zo zákona, napríklad v prípade dovolacieho konania, či v prípade žalôb proti rozhodnutiam a postupom správnych orgánov. Vtedy sú advokát a jeho služby nutné. Advokát je taktiež nutný v prípade trestného konania, ktorým sa zaoberajú hlavne trestní advokáti. Tým, že sú špecializovaní na konkrétnu oblasť – trestné právo – v mnohých prípadoch vedia lepšie zastúpiť danú osobu. Naopak civilní advokáti sú špecialisti na majetkovoprávne vzťahy, dedičské, pracovnoprávne a obchodné spory a mnohé ďalšie, ktoré vychádzajú prevažne z Občianskeho, Obchodného či Zákonníka práce a Ústavy. Ide teda oblasť mimo trestného práva.

Advokát a jeho odmena

Keďže advokát vykonáva svoje advokátske povolanie, samozrejme mu patrí príslušná odmena. A v niektorých prípadoch nejde o malú sumu. Je však na zvážení každého jednotlivca, či mu advokát a jeho služby za to stoja a nakoľko je schopný poradiť si sám.

Na odmene sa advokát a osoba, ktorú zastupuje, buď dohodnú alebo nie. Ak je odmena na báze dohody, je samozrejme lepšie pre obe strany, ak je takáto dohoda rovnako písomná. Pri ústnych dohodách totižto v niektorých prípadoch nepríde k úplnému dodržaniu. Predsa, papier je istota. V rámci zmluvnej odmeny má advokát na výber z viacerých druhov, či už ide o odmenu podľa hodinovej sadzby, podielovú, paušálnu alebo zníženú odmenu. V niektorých prípadoch advokát vykonáva svoje služby aj bezplatne – ak sú dokázané zlé majetkové pomery či majetková núdza klienta. Trovy konania sú v týchto prípadoch platené štátom. Taktiež môže advokát dostať za svoje služby tarifnú odmenu, ktorá sa vypláca väčšinou vtedy, keď nepríde k dohode. Tento spôsob odmien sa využíva aj v prípade advokáta ex offo.

Advokát ex offo

Výraz ex offo označuje prípad, kedy je advokát ako obhajca pridelený obvinenému zo strany súdu z úradnej povinnosti v prípade nutnej obhajoby. Ak si teda obvinený do určitej doby nevyberie vlastného, je mu advokát pridelený. Teda advokát ex offo je advokátom poverený z úradnej povinnosti. Ak si však dodatočne vyberie vlastného, advokát ex offo so svojou obhajobou končí.

Tarifná odmena je na základe Vyhlášky č. 655/2004 Z. z. Ministerstvom spravodlivosti SR. V júni 2010 prišlo dokonca k úprave tejto vyhlášky, podľa ktorej sa znížila sadzba tarifnej odmeny. Ide o spravodlivejšie riešenie pre advokáta a šetrnejšie pre občana, hlavne pre vrstvu sociálne slabších občanov.

Uvedené informácie teda naznačujú, že hoci je advokát za svoje služby odmeňovaný a teda ide o finančne náročnejšiu voľbu, klient má istotu, že je v rukách profesionála.

Aj v tomto prípade, kedy sa rozhodneme pre službu advokáta však treba dôkladne zvážiť výber. Najpraktickejšie a najvýhodnejšie je vybrať si na základe odporúčania známych, pretože tí v prípade, že Vám niekoho odporučia, majú určite pozitívnu skúsenosť s jeho prácou. Ak však takúto možnosť nemáte a poradiť si musíte sami, pomocnú ruku Vám môže podať Slovenská advokátska komora, v ktorej sa každý registrovaný advokát na Slovensku nachádza. Následné preverenie môže byť potom prostredníctvom webových stránok, blogov, či rôznych diskusií. Určite je však lepšie dôkladne si vybrať, ako potom spisovať sťažnosť na Slovenskú advokátsku komoru, ak prišlo k porušeniu dohody či k iným nezhodám a porušeniam.

Ak je teda advokát Vašou jedinou možnosťou ako daný problém alebo situáciu vyriešiť, vyberte si spoľahlivo.